среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, trywialnej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy plot z PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na plotki z plastyku na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno również siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastyku używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia plastikowe z Tarnobrzegu na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i ogrodzenie PCV na plot i bramę ogrodzeniowa stawia się z głazów wielorakiego konturu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z fragmentów o nierównych kształtach, wypada je trafnie łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenie z plastiku należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий