понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, lecz częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia PCV sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie błyskawicznie wzrastają oraz mocno gęstnieją. Mnóstwo czaru maja także takie żywe ploty, które wiodą przez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza oraz relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, również nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju same wzrastają, częstokroć również bujnie kwitną, tymczasem potrzebują tez wiele miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z PCV zdołają być bardzo smukłe, lecz wypada je regularnie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot komponuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe z Milanówka stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий